André-Marie Ampere (1775-1836) - wybitny francuski fizyk i matematyk. Urodził się w Lyonie, jednak nie chodził nigdzie do szkół, był samoukiem. W roku 1809 został profesorem w Ecole Politechnice w Paryżu, które piastował do roku 1824. W roku 1820 po analizie odkrycia Oersteda - wzajemnego oddziaływania prądów elektrycznych w dwóch równoległych przewodnikach, w ciągu tygodnia sformułował prawo dotyczące tego zjawiska określane dzisiaj jego imieniem.
John Logie Baird (1888 -1946) ukończył studia na University of Glasgow i rozpoczął pracę jako inżynier w jednej z elektrowni w Glasgow, został jednak zwolniony po odcięciu prądu połowie miasta po nieudanym eksperymencie z tworzeniem diamentów. W latach dwudziestych Baird rozpoczął prace badawcze w zakresie telewizji używając mechanicznych dysków Nipkowa, wyniki przedstawił w 1926 roku. Był wynalazcą telewizji kolorowej i noktowizoru. Od 1929 do 1935 BBC używało mechanicznego systemu Bairda, jednakże pod koniec tego okresu system ten został zastąpiony systemami elektronicznymi ze względu na ograniczenia, które niósł ze sobą (do 200 linii na jedną ramkę).
John Bardeen (1908-1991), syn dziekana Uniwersytetu Medycznego w Wisconsin, otrzymał stopień naukowy w zakresie fizyki Princeton, nauczał na Uniwersytecie Minnesota. W czasie drugiej wojny światowej pracował w Laboratoriach Marynarki. Po wojnie rozpoczął pracę w laboratorium Bell Telephone Labs. nad problemami teoretycznymi fizyki ciała stałego. Badania te doprowadziły go w roku 1948 do odkrycia tranzystora ostrzowego. Bardeen opuścił Bell Labs w 1951 i rozpoczął pracę na Uniwersytecie Illinois jako profesor fizyki i elektrotechniki. W 1956 roku wraz z Shockley'em i Brattain'em otrzymał Nagrodę Nobla za wynalezienie tranzystora. Drugą Nagrodę Nobla otrzymał w 1972 z Cooper'em i Schrieffer'em za wyjaśnienie zjawiska nadprzewodnictwa.
Alexander Graham Bell (1847-1922) był amerykańskim fizykiem i filozofem szkockiego pochodzenia. Pracował nad budową sondy telefonicznej dla celów chirurgicznych. W 1876 roku wynalazł telefon, a rok później uzyskał patent na membranę. Podstawowe dzieło - to praca The Mechanism of Speech dotycząca sposobu zapisywania i odtwarzania mowy.
Jean-Baptiste Biot (1774-1862) fizyk i astronom francuski, wspólnie z F. Savartem sformułował prawo pól magnetycznych Biota - Savarta. Zajmował się właściwościami powietrza na różnych wysokościach (1804, eksperyment balonowy razem z Gay-Lussakiem), zagadnieniami polaryzacji światła, mechaniką ciał niebieskich i zjawiskami elektromagnetycznymi.
Felix Bloch (1905-1983), niemiecki fizyk żydowskiego pochodzenia. Opuścił Niemcy po dojściu Hitlera do władzy i wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, a podczas drugiej wojny światowej pracował nad projektem Manhattan. Autor wielu prac z zakresu mechaniki i elektrodynamiki kwantowej, szczególnie w zastosowaniu do fizyki kryształów. Był współtwórcą rezonansu jądrowego, za który wraz z Purcellem w 1952 roku otrzymał Nagrodę Nobla.
Ludwig Eduard Boltzmann (1844 - 1906) wybitny fizyk austriacki, profesor uniwersytetów w Wiedniu, Graz, Monachium i Lipska. Zajmował się termodynamiką, sformułował w 1884 roku prawo promieniowania ciał o danej temperaturze (prawo Stefana - Boltzmanna) oraz prawo rozkładu prędkości cząstek gazu doskonałego, podał statystyczną interpretację II zasady dynamiki. Jego prace spotkały się z wrogością wielu naukowców; zdesperowany i chory, popełnił samobójstwo.
Walter H. Brattain (1902-1987) urodzony w Chinach, syn amerykańskiego nauczyciela. Otrzymał tytuł naukowy z Whitman College, Uniwersytetu Oregon oraz Uniwersytetu Minnesota. W 1929 rozpoczął pracę w Bell Laboratories, w czasie wojny pracował nad rozwojem krzemowych odbiorników radarowych. Po zakończeniu wojny pracując w zakładzie fizyki ciał stałych przyłączył się do grupy fizyków, z którą w 1948 roku wynalazł tranzystor ostrzowy.
(Prince) Louis-Victor de Broglie (1892-1987) francuski uczony, profesor fizyki teoretycznej w Paryżu (Sorbona), członek francuskiej Akademii Nauk, współtwórca fizyki kwantowej. W 1924 roku wysunął hipotezę o falowych właściwościach materii (fale de Broglie'a), za co otrzymał w 1929 roku Nagrodę Nobla. Kopia jego hipotezy trafiła do Einsteina, którego entuzjastyczna odpowiedź doprowadziła do Schrödinger'a sformułowań odnośnie mechaniki kwantowej.
Charles - Augustin de Coulomb (1736-1806), fizyk francuski, oficer wojsk inżynieryjnych. Po problemach zdrowotnych wywołanych przebywaniem wiele lat we francuskich koloniach, zwolniony z wojska, osiadł w Paryżu. Podczas Rewolucji Francuskiej zmuszony do opuszczenia stolicy, osiadł w majątku rodzinnym, gdzie zajął się badaniem zjawisk magnetycznych i elektrycznych oraz teorii maszyn prostych. W 1785 roku sformułował prawo elektrostatyki, nazywane dziś jego imieniem. Wprowadził pojęcie momentu magnetycznego, odkrył zjawisko ekranowania pola elektrycznego.
P. A. M. Dirac (1902-1984) wybitny angielski fizyk - teoretyk, współtwórca mechaniki kwantowej, w szczególności jej ujęcia dla elektronów (równanie Diraca), przewidział istnienie pozytonu i wniósł istotny wkład w rozwój elektrodynamiki kwantowej. Był profesorem uniwersytetów w Cambridge i Oxford oraz członkiem Royal Society. W 1933 otrzymał (wraz z E. Schrödingerem) Nagrodę Nobla za rozwinięcie mechaniki kwantowej.
Thomas Alva Edison (1847-1931), genialny wynalazca amerykański, samouk, posiadacz lub współposiadacz 1093 patentów. Jego wynalazkami są m. in. fonograf (1877), żarówka (1879), kineskop (1891), akumulator zasadowy Fe - Ni (1910). Udoskonalił również telefon Bella. W 1882 uruchomił w Nowym Jorku pierwszą elektrownię miejską, założył instytut badawczy (w Meneo Park), prowadził działalność przemysłową. Zajmował się również badaniami podstawowymi: w 1883 roku odkrył zjawisko termoemisji elektronów.
Albert Einstein (1879-1955), jeden z najwybitniejszych fizyków w historii nauki. Urodzony w Niemczech w Ulm w rodzinie żydowskiej, studiował w Zurychu, a pracę zawodową rozpoczął w Bernie jako urzędnik bankowy. Po opublikowaniu pierwszych doniosłych prac (o ruchach Browna i korpuskularnej teorii światła) został w 1909 profesorem uniwersytetu w Zurychu, następnie w Pradze, później w Pruskiej Akademii Nauk w Berlinie, a od 1933, zmuszony do emigracji po dojściu Hitlera do władzy, w Institute of Advanced Study, Princeton, USA. Opracował podstawy kwantowej teorii pola elektromagnetycznego (prawo Einsteina), szczególną (1905) i ogólną (1916) teorie względności, w 1921 został laureatem Nagrody Nobla za podstawowe prace teoretyczne dotyczące natury światła. Inicjator projektu Manhattan. Następnie pracował nad unifikacją teorii oddziaływań grawitacyjnych i elektromagnetycznych, niestety bez sukcesów. Pomimo wkładu w rozwój korpuskularnej teorii światła, był przeciwnikiem mechaniki kwantowej, a szczególnie jej tzw. interpretacji kopenhaskiej (N. Bohr) opartej na pojęciu prawdopodobieństwa. Wg teorii względności Einsteina przestała istnieć przestrzeń trójwymiarowa, nieskończona, podobna do olbrzymiego naczynia wypełnionego rzeczami. Podobnie jak czas zaczęła być rozumiana względnie, jako każdorazowo wyznaczona przez znajdujące się w niej i poruszające ciała.
Michael Faraday (1791-1867) urodzony nieopodal Londynu, w rodzinie kowala. Fizyk i chemik, profesor Instytutu Królewskiego i uniwersytetu w Oxford, członek Royal Society, w młodości asystent H. B. Davy'ego. Przeprowadził pionierskie prace nad stalami stopowymi i szkłem optycznym. Twórca prostej metody skraplania gazów, odkrył prawa elektrolizy i wprowadził nomenklaturę dla opisu tego zjawiska. Odkrył zjawisko samoindukcji elektromagnetycznej. Skonstruował pierwszy model silnika elektrycznego. Badał diamagnetyzm i paramagnetyzm.
Philo Taylor Farnsworth (1906-1971), już jako piętnastoletni student szkoły w Idaho w roku 1922 wynalazł elektroniczny system telewizyjny, który następnie opisał nauczycielowi chemii. W roku 1922 w wieku lat dziewiętnastu otrzymał poparcie finansowe, dzięki któremu założył grupę pracującą nad rozwojem telewizji. Do roku 1927 otrzymał pierwsze patenty. Sukces swój ogłosił w roku 1928, a sześć lat później odbył się pierwszy publiczny pokaz. W roku 1936 jego studio nadawało programy telewizyjne do około pięćdziesięciu odbiorników.
Enrico Fermi (1901-1954), wybitny włoski fizyk teoretyk, profesor uniwersytetów w Rzymie, Nowym Jorku i Chicago. Zaprojektował pierwszy reaktor jądrowy (CP-1), był jedną z czołowych postaci projektu Manhattan, kierując w latach 1942 - 47 prace nad produkcją bomby atomowej. Podał teorię rozpadu beta (1934), opracował statystykę cząstek o spinie połówkowym, w 1938 otrzymał Nagrodę Nobla za badanie sztucznych ciał promieniotwórczych (jako pierwszy wytworzył sztuczne radioizotopy).
George Francis FitzGerald (1851-1901), profesor Trinity College, Dublin, był pierwszą postacią, która sugerowała, iż oscylacje prądu elektrycznego mogą wytwarzać fale radiowe. W roku 1892 FitzGerald zasugerował, iż wynik eksperymentu Michelsona - Morley'a może zostać wytłumaczony poprzez występowanie skrócenia ciał w kierunku ich ruchu.
Joseph Fourier (1768-1830), matematyk, fizyk i polityk francuski (napoleoński gubernator Dolnego Egiptu i prefekt departamentu Isere). Był prekursorem fizyki matematycznej. Opracował teorię przewodnictwa cieplnego oraz metodę rozkładu funkcji na szeregi trygonometryczne (tzw. analiza fourierowska lub rozkład na szereg Fouriera; transformata Fouriera).
Benjamin Franklin (1706-1790), uczony, filozof i polityk amerykański. Rozpoczął swą działalność publiczną zakładając w Filadelfii klub literacko - naukowy Junto. Na zjeździe w Albany w 1754 przedstawił swój program zjednoczenia kolonii angielskich, który odrzucono. W 1775, po wybuchu wojny skierowanej przeciwko brytyjskiej dominacji, Franklin obok Waszyngtona był jednym z głównych organizatorów armii i państwa amerykańskiego. W 1776 oddelegowany przez Kongres do Francji, doprowadził do podpisania traktatu sojuszniczego. Uczestniczył w podpisywaniu traktatu pokojowego z Wielką Brytanią w 1783 w Wersalu. Jeden z autorów konstytucji Stanów Zjednoczonych. Jako wyznawca abolicjonizmu, założył w 1775 Towarzystwo za Zniesieniem Niewolnictwa. Od 1748 pracował nad badaniem zjawiska elektryczności, wprowadzając pojęcie elektryczności dodatniej i ujemnej. Badał zjawisko wyładowań atmosferycznych, skonstruował pierwszy piorunochron (1752). Autor licznych opracowań naukowych.
Augustin-Jean Fresnel (1788-1827), fizyk i inżynier francuski, członek Francuskiej Akademii Nauk i Royal Society. Podał wyjaśnienie zjawiska dyfrakcji (strefy Fresnela), był czołowym twórcą falowej teorii światła, odkrył i wyjaśnił zjawisko polaryzacji kołowej i eliptycznej światła, badał polaryzację przy odbiciu od dielektryków, zjawisko dwójłomności kryształów, przeprowadził badania nad wpływem ruchu Ziemi na zjawiska optyczne, co stało się podstawą elektrodynamiki poruszających się ciał i szczególnej teorii względności.
Luigi Galvani (1737-1798), anatom i fizjolog włoski, profesor uniwersytetu w Bolonii. Badał zjawiska elektryczne w tkankach zwierzęcych, wykonał doświadczenie z wrażliwością na pobudzenie prądem i na obecność elektryczności zwierzęcej (elektryczne narządy). Galvani zajmował się także chirurgią i położnictwem.
Karl Friedrich Gauss (1777-1855), matematyk niemiecki, jeden z najwybitniejszych matematyków w dziejach świata, zajmował się ponadto fizyką teoretyczną, geodezją i astronomią sferyczną, od 1807 do śmierci był profesorem matematyki w Getyndze i dyrektorem tamtejszego obserwatorium astronomicznego. Pierwsze prace Gaussa dotyczyły teorii liczb i algebry, następne dzieła dotyczyły teorii rachunku różniczkowego i całkowego, teorii szeregów, metod pomiarów geodezyjnych, statystyki matematycznej, geometrii sferycznej oraz geometrii nieeuklidesowych.
George Green (1793-1841), angielski matematyk i fizyk teoretyk, zajmował się zagadnieniami związanymi z teorią równań różniczkowych, w szczególności problemem warunków brzegowych oraz rachunkiem całkowym. Podał ogólne związki między całkami krzywoliniowymi oraz powierzchniowymi a całkami objętościowymi (tzw. wzory całkowe Greena). Badał odbicie i załamanie światła w ośrodkach krystalicznych, wyprowadził podstawowe równania teorii sprężystości, wprowadził pojęcie potencjału pola.
Oliver Heaviside (1850-1925), pracował jako telegrafista, jednakże postępująca głuchota zmusiła go do zmiany profesji i rozpoczęciu badań nad elektrycznością. Stał się ekscentrycznym dziwakiem, przyjaźniącym się jedynie z FitzGeraldem i korespondencyjnie z Hertzem. Główne prace Heaviside'a dotyczyły elektromagnetyzmu, m. in. rozwinął teorię pola elektromagnetycznego J. C. Maxwella. W 1902 roku wysunął hipotezę istnienia w atmosferze na wysokości 100 - 200 km bardzo silnie zjonizowanej warstwy. Ponadto rozwinął i zastosował rachunek wektorowy i operatorowy.
Joseph Henry (1799-1878), amerykański fizyk, profesor uniwersytetu w Princeton. Niezależnie od Faraday'a (rok przed nim) zaobserwował indukcję i samoindukcję elektromagnetyczną. W 1829 roku skonstruował silnik elektryczny. Był powszechnie krytykowany za fakt, iż nie opublikował swoich odkryć, wskutek czego stracił status odkrywcy.
Heinrich Rudolf Hertz (1847-1894), wybitny fizyk niemiecki, profesor politechniki w Karlsruhe i uniwersytetu w Bonn. Był odkrywcą fal elektromagnetycznych (jako pierwszy nadał i odebrał fale radiowe), efektu fotoelektrycznego zewnętrznego, pionier radiokomunikacji. Interesował się również mechaniką teoretyczną (m. in. sformułował zasadę najmniejszej krzywizny, równoważną zasadzie Gaussa, będącą uogólnieniem prawa bezwładności Galileusza).
James Prescott Joule (1818-1889), fizyk brytyjski, członek Royal Society, badacz zjawisk termodynamicznych i elektrodynamicznych (prawo Joule'a - Lenza, zjawisko Joule'a - Thomsona), sformułował zasadę zachowania energii uwzględniającą zjawiska cieplne i elektryczne, wyznaczył mechaniczny równoważnik ciepła, tj. współczynnik liczbowy pomiędzy jednostkami mechanicznymi i cieplnymi.
Gustav Robert Kirchhoff (1824-1887), wybitny niemiecki fizyk, członek Berlińskiej, Petersburskiej i Paryskiej Akademii Nauk, profesor fizyki we Wrocławiu (1850 - 54), Heidelburgu (1854 - 75), badacz zjawisk elektrycznych (prawa Kirchhoffa) oraz ich związków ze zjawiskami mechanicznymi (elektrostrykcja, magnetostrykcja). Był również autorem prac z dziedzin optyki i ciepła (prawo promieniowania Kirchhoffa), opracował wraz z R. W. Bunsenem metodę analizy spektralnej (spektroskopia).
Pierre-Simon Laplace (1749-1827), wybitny matematyk, fizyk i astronom francuski, profesor Akademii Wojskowej w Paryżu (od 1772), członek Akademii Nauk (od 1785), dyrektor Urzędu Miar i Wag w Paryżu (po 1790), w 1799 piastował urząd ministra spraw wewnętrznych, w 1803 był wiceprzewodniczącym Senatu Francji, w 1817 otrzymał tytuł markiza i para Francji. Był twórcą współczesnego ujęcia rachunku prawdopodobieństwa, autorem prac z dziedziny rachunku różniczkowego, operatorowego (laplasjan) i teorii wyznaczników, opracował teorię funkcji kulistych, rozwinął klasyczną mechanikę nieba, zaproponował model powstania Układu Słonecznego, sformułował teorię kapilarności, zajmował się teorią powszechnego ciążenia, podał metodę wyznaczania prędkości dźwięku w powietrzu.
Heinrich F.E. Lenz (1804-1865), urodzony w starym akademickim mieście w Estonii, Tartu (wówczas w Rosji), został profesorem na uniwersytecie w St. Petersburgu kontynuując eksperymenty rozpoczęte przez Faraday'a. Został zapamiętany jako twórca prawa noszącego obecnie jego imię - zasady zachowania energii. Jego wczesne lata życia nie są znane, podaje się, iż początkowo uczęszczał do seminarium.
Hendrik Antoon Lorentz (1853-1928), wybitny fizyk holenderski, profesor uniwersytetu w Leiden, dyrektor Instytutu Teylera w Haarlemie, laureat Nagrody Nobla w 1902 (wraz z P. Zeemanem) za badanie wpływu magnetyzmu na promieniowanie elektromagnetyczne. Badał także zjawiska przewodnictwa cieplnego i elektrycznego. W latach 1892 - 93 rozwinął koncepcję efektu relatywistycznego polegającego na skracaniu się długości poruszających się przedmiotów (skrócenie Lorentza - Fitzgeralda).
Guglielmo Marconi (1874-1937), włoski elektrotechnik i wynalazca. W roku 1896 jako dwudziestolatek skonstruował radio i pozostał liderem radiotelegrafii przez kolejne cztery dekady. Rozpoczął nawiązywanie łączności radiowej (w 1899 przez kanał La Manche). Wielki sukces odniósł w 1901 roku, gdy przesłał transmisję radiową przez Ocean Atlantycki. Uhonorowany w 1909 roku wraz z K. F. Braunem Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki.
James Clerk Maxwell (1831-1879), wybitny fizyk szkocki, profesor uniwersytetu w Aberdeen (1856 - 60), Kings College w Londynie (1860 - 65) i Cambridge (po 1871), organizator i pierwszy dyrektor Cavendish Laboratory w Cambridge. Był autorem wybitnych prac teoretycznych dotyczących podstaw elektrodynamiki klasycznej (równania Maxwella - 1864), kinetycznej teorii gazów (rozkład Maxwella - Boltzmanna - 1860), optyki i teorii barw oraz stabilności grawitacyjnej pierścieni Saturna (1859).
Albert Abraham Michelson (1852-1931), fizyk amerykański niemieckiego pochodzenia. Za konstrukcję precyzyjnych przyrządów optycznych (interferometr Michelsona), badanie widm promieniowania świetlnego i dokładne pomiary metrologiczne otrzymał w 1907 roku Nagrodę Nobla. W roku 1878 Michelson rozpoczął prace nad pasją swojego życia - pomiarem prędkości światła.
Edward Williams Morley (1838-1923), fizyk amerykański, wraz z A. A. Michelsonem przeprowadził eksperyment wykazujący stałość prędkości światła w różnych punktach odniesienia (doświadczenie Michelsona - Morley'a).
Samuel F.B. Morse (1791-1872), syn czcigodnego pastora, został malarzem i wynalazcą. W latach 1837 - 1840 skonstruował telegraf elektromagnetyczny i opracował dlań specjalny alfabet telegraficzny złożony z kombinacji kropek i kresek. Został profesorem sztuki, obecnie jego obrazy posiadają ogromną wartość.
Russell Shoemaker Ohl (1898-1987) określa się go jako "zapomniany człowiek" wynalezienia tranzystora. Ohl studiował elektrochemię na uniwersytecie w Penn. W 1940 roku, podczas badań nad wykorzystaniem kryształów krzemu do radaru, przyłączył się do grupy chemików w Bell pracujących nad uzyskaniem czystego krzemu. Ohl wynalazł pierwszy fotodetektor krzemowy oraz złącze p - n, które zostało następnie zademonstrowane Brattainowi.
Georg Simon Ohm (1789-1854) fizyk niemiecki, profesor politechniki w Norymberdze (1833-1849) i uniwersytetu w Monachium (po 1849). Autor prac z dziedziny akustyki i badań nad elektrycznością. Sformułował (1826) i udowodnił prawo opisujące związek pomiędzy natężeniem (natężenie prądu elektrycznego) a napięciem prądu elektrycznego (Ohma prawo). Badając zależność oporu (oporność elektryczna) od formy geometrycznej przewodnika udowodnił istnienie oporności właściwej. Wykazał (1842), że ucho ludzkie dokonuje analizy harmonicznej dźwięku.
Hans Christian Orsted (1777-1851), fizyk i lekarz duński, profesor uniwersytetu w Kopenhadze od 1806. Prowadził pionierskie prace nad zjawiskami elektrycznymi i magnetycznymi, stwierdził (1813) tożsamość sił elektrycznych i chemicznych, odkrył (1820) powstawanie pola magnetycznego przy przepływie prądu elektrycznego. Wynalazł piezometr i metodę otrzymywania glinu metalicznego (glin). Od jego nazwiska pochodzi nazwa jednostki natężenia pola magnetycznego (ersted).
(Sir) Rudolph Peierls (1907-1995), syn żydowskiego przedsiębiorcy, urodzony i wychowany w Niemczech, po dojściu Hitlera do władzy uciekł do Wielkiej Brytanii. Został profesorem fizyki początkowo w Birmingham, następnie w Oxfordzie. W roku 1929 Peierls rozważał teorię dodatnich ładunków, elektronów i "dziur" do wyjaśnienia termicznego i elektrycznego przewodnictwa półprzewodników. W roku 1940, Peierls i Frisch powiadomili brytyjski rząd o możliwości produkcji bomby atomowej. Z tego powodu oraz ze względu na niemieckie pochodzenie, Peierls został wysłany do Los Alamos.
Max Karl Ernst Ludwig Planck (1858-1947), wybitny fizyk niemiecki, profesor uniwersytetów w Kolonii (1880-1889) i Berlinie (od 1889), członek berlińskiej AN (1894). Prezes Towarzystwa Rozwoju Nauk im. Cesarza Wilhelma (1930-1937), autor prac z dziedziny termodynamiki (autor termodynamicznej teorii roztworów) i promieniowania termicznego (prawo promieniowania Plancka). W 1900 odkrył istnienie nie znanej dotąd fundamentalnej stałej przyrody (stała Plancka), za co w 1918 otrzymał Nagrodę Nobla. Wprowadził pojęcie kwantów energii, które stało się początkiem rozwoju fizyki kwantowej. W pracach filozoficznych i referatach odnosił się krytycznie do neopozytywizmu, stał na stanowisku metodologicznego empiryzmu. Opowiadał się za determinizmem we Wszechświecie. Sukcesy zawodowe Plancka przeplatane były tragediami rodzinnymi: jego jeden syn zginął w pierwszej wojnie światowej, dwie córki zmarły w wieku dziecięcym, a drugi z synów, wplątany w spisek przeciw Hitlerowi, został zamordowany przez Gestapo w 1945 roku. W Polsce wydano prace wybrane Plancka: Jedność fizycznego obrazu świata (1970).
Siméon - Denis Poisson (1781-1849), mechanik teoretyk, matematyk i fizyk francuski, członek AN w Paryżu (od 1812) i Petersburskiej AN (od 1826), profesor École Polytechnique (1806-1809) i Sorbony (od 1809), przyjaciel Laplace'a i Lagrange'ego. Autor prac z dziedziny fizyki matematycznej, teorii równań różniczkowych, statystyki, rachunku wariacyjnego i teorii szeregów Fouriera. Analizował teoretyczną stabilność grawitacyjną Układu Słonecznego, prowadził prace w dziedzinie hydrodynamiki, elektromagnetyzmu (elektromagnetyczne oddziaływanie), teorii sprężystości i balistyki, podał równanie adiabaty.
Aleksandr Stepanovich Popov (1859-1906) uchodzi w Rosji za wynalazcę radia. Popow był synem popa i początkowo zamierzał kontynuować pracę ojca, jednakże jego zainteresowanie nauką i techniką sprawiły, iż zmienił plany. Został instruktorem w rosyjskiej szkole torpedowej Marynarki Wojennej. Bazując na pracach Hertza, w 1895 roku skonstruował aparat zdolny do rejestracji sygnałów wywołanych błyskawicami, co sugerowało, iż mógłby zostać użyty do odbioru sygnałów wywołanych sztucznie. W roku 1896 po raz pierwszy zademonstrował transmisję radiową pomiędzy różnymi częściami Petersburga.
John Henry Poynting (1852-1914), fizyk angielski, profesor uniwersytetu w Birmingham, członek Royal Society (od 1905). Zajmował się oddziaływaniem mechanicznym promieniowania z materią (ciśnienie światła, Poyntinga - Robertsona efekt), uściślił wartość stałej grawitacji, wyznaczył średnią gęstość Ziemi. Podał wzór na gęstość strumienia energii przenoszonej przez pole elektromagnetyczne (wektor Poyntinga). W latach 1884 - 85 opublikował wyniki prac, na podstawie których przepływ energii można było zapisać za pomocą pól elektrycznego i magnetycznego.
Joseph Priestley (1733-1804), angielski chemik, historyk, filozof, pastor i teolog kalwiński, członek Royal Society (od 1766), Petersburskiej AN (od 1780), francuskiej AN (1784), honorowy doktor praw uniwersytetu w Edynburgu. Odkrył tlen, amoniak, chlorowodór, kwas siarkawy, tlenek azotu, tlenek i dwutlenek węgla (odkrył wodę sodową, badał przyswajanie dwutlenku węgla przez rośliny), gaz wodny. Prowadził badania jakościowe także nad innymi substancjami: dwutlenkiem siarki oraz związkami rtęci. Dokonał katalitycznego rozkładu etanolu na wodę i etylen. Był zwolennikiem teorii flogistonu. Opublikował prace na temat wychowania, historii, religii, polityki, elektryczności.
Erwin Schrödinger (1887-1961), wybitny austriacki fizyk teoretyk. W 1933 roku, po dyskryminacji przez Nazistów opuścił Niemcy, następnie przez Austrię znalazł schronienie w Watykanie, a następnie wyemigrował do Irlandii. Profesor m.in. politechniki w Stuttgarcie (od 1920) i w Zurychu (1921-1927) oraz uniwersytetów w Berlinie (1927-1933), Oxfordzie (1933-1935), Grazu (1936-1938), a także Institute for Advance Studies w Dublinie (1940-1955). Sformułował równanie falowe opisujące nierelatywistyczną cząstkę (równanie Schrödingera), był też autorem jednego ze sformułowań mechaniki kwantowej (obraz Schrödingera), za co otrzymał w 1933 Nagrodę Nobla (obok P.A.M. Diraca).
William Bradford Shockley (1910-1989), fizyk amerykański urodzony w Londynie. Długoletni (1932-1955) pracownik Bell Telephone Laboratories, później m.in. profesor Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego w Pasadenie. Wiceprzewodniczący Grupy Rozwoju Broni w Departamencie Obrony USA. Założyciel i prezes Shockley Semiconductor Laboratory. Członek Narodowej Akademii Nauk w Waszyngtonie (od 1951). Autor prac dotyczących własności magnetycznych i półprzewodnikowych ciał stałych. W 1949 wraz z J. Bardeenem i W.H. Brattainem wynalazł tranzystor, za co wszyscy trzej otrzymali w 1956 Nagrodę Nobla. Kilka tygodni po tym odkryciu Shockley wynalazł tranzystor złączowy.
Ernst Werner von Siemens (1816-1892), niemiecki pionier przemysłu elektrotechnicznego, brat F. i W. Siemensów. W wieku lat siedemnastu przyłączył się do artylerii pruskiej w celu zdobycia wiedzy inżynieryjnej, której rodzina nie mogła mu zapewnić. Budowniczy linii telegraficznych. W 1866 wynalazł samowzbudną prądnicę prądu stałego. W 1879 zbudował pierwszy elektrowóz i linię kolei elektrycznej.
Charles Proteus Steinmetz (1865-1923) przybył i roku 1889 do Stanów Zjednoczonych po politycznej ucieczce z Niemiec. Z powodu deformacji ciała (garb) miał duże problemy z uzyskaniem pozwolenia na wjazd do kraju. Jego praca i badania w firmie General Electric w zakresie obwodów prądu zmiennego i wysokich napięć na przełomie wieków stały się podstawą dla dalszych odkryć.
George Gabriel Stokes (1819-1903), fizyk i matematyk brytyjski. Profesor uniwersytetu w Cambridge (od 1849), członek Royal Society (od 1851). Autor znaczących prac z dziedziny fizyki matematycznej (twierdzenie Stokesa, analiza wektorowa), hydrodynamiki (prawo Stokesa) i optyki (reguła Stokesa).
John William Strutt (Lord Rayleigh) (1842-1919), fizyk angielski, profesor uniwersytetu w Cambridge (od 1879), członek Royal Society (od 1873). Autor prac z dziedziny optyki i teorii fal. Określił związek prędkości fazowej z prędkością grupową, opisał molekularne rozpraszanie światła, sformułował przybliżone prawo promieniowania ciała doskonale czarnego (Rayleigha - Jeansa prawo promieniowania), zmierzył rozmiary niektórych cząsteczek, wraz z W. Ramsayem odkrył argon (1894). Laureat Nagrody Nobla w 1904.
Nikola Tesla (1856-1943), chorwacki elektryk, naturalizowany w USA, gdzie przebył w 1884 z Austro - Węgier. Pionier radiotelekomunikacji, wynalazca transformatora wysokiej częstości, konstruktor elektrycznego silnika bezszczotkowego. W 1895 zbudował elektrownię wodną napędzaną przez wodospad Niagara. W ciągu swojego życia uzyskał ponad 700 patentów.
William Thomson (Lord Kelvin), urodzony w Belfaście wybitny fizyk i wynalazca brytyjski, profesor uniwersytetu w Glasgow, członek Royal Society, uhonorowany tytułem lorda (1892), autor prac z dziedziny termodynamiki. Syn profesora, wstąpił na uniwersytet w wieku lat dziesięciu, w wieku lat szesnastu opublikował pierwsze prace. Zajmował się szczególnie metodami otrzymywania niskich temperatur i skraplania gazów (zjawisko Joule'a - Thomsona, równanie Kelvina), sformułował zasadę zachowania energii i (niezależnie od E. Clausiusa) II zasadę termodynamiki, zaproponował skalę bezwzględną temperatury (Kelvina skala temperatury). Zajmował się też drganiami elektrycznymi, szczególnie w związku z samoindukcją, oraz zjawiskami promieniotwórczymi, np. promieniowaniem kanalikowym.
Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta (1745-1827), fizyk włoski. Profesor na uniwersytetach w Como i Padwie. Pionier badań nad elektrycznością: wynalazł elektrofor (1775), kondensator (1782) i ogniwo złożone z elektrod srebrnej i cynkowej oraz wody morskiej jako elektrolitu (tzw. ogniwo Volty, 1800). Badał wpływ elektryczności na organizmy żywe. Odkrył też gaz błotny, czyli metan (1776) i oznaczył jego wartość opałową.
Wilhelm Eduard Weber (1804-1891), fizyk niemiecki. Profesor uniwersytetów w Getyndze (1831-1843) i Lipsku (1843-1849), dyrektor Obserwatorium Astronomicznego w Getyndze (od 1849). Badacz zjawisk magnetycznych i magnetyzmu Ziemi. Wraz z C.F. Gaussem skonstruował telegraf elektromagnetyczny (1833). Sformułował prawo wzajemnego oddziaływania poruszających się ładunków elektrycznych (1846). Prowadził prace nad wprowadzeniem spójnego systemu jednostek elektrycznych i magnetycznych. Autor (również z C.F. Gaussem) sześciotomowego dzieła Resultate aus der Beobachtung des Magnetische Vereins (1837-1843). Publikował też m.in. wspólnie ze swymi braćmi: Edwardem (1806-1871) i Ernstem Heinrichem (1795-1878) Weberami. Od jego nazwiska pochodzi nazwa jednostki weber.
George Westinghouse (1846-1914), amerykański wynalazca i przemysłowiec. W 1867 opatentował kolejowy hamulec pneumatyczny, w 1887 - transformator elektryczny, a w 1890 - produkcję taśmową (niesłusznie przypisywaną Fordowi).
Vladimir Kosma Zworykin (1889-1982), wynalazca rosyjski, studiował w Rosji i Francji. Po zakończeniu pierwszej wojny światowej wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie początkowo znalazł pracę w firmie Westinghouse Electric Corporation, gdzie w roku 1923 opatentował ikonoskop. Jednakże, dopiero sześć lat później firma RCA zaproponowała mu kontynuację badań. Ikonoskop okazał się protoplastą kineskopu używanego w telewizorach.