Po uruchomieniu strony z demonstracją widoczne są dwa aplety. Górny z nich początkowo pusty będzie przedstawiał wykresy. Dolny stanowi panel kontrolny dla pierwszego.

Tak wygląda górny applet

A tak dolny:

Na panelu kontrolnym mamy 6 zakładek, które służą do sterowania wykresem. Poniżej przedstawię funkcje jakie wykonują poszczególne elementy.

Na pierwszej zakładce przedstawionej na rysunku powyżej są elementy odpowiedzialne za sterowanie położeniem kamery oraz jakością, szybkością tworzenia wykresów.

Druga zakładka określa parametry dotyczące sposobu kreślenia animacji.

Trzecia zakładka określa parametry dotyczące oświetlenia wykresu

Czwarta zakładka określa parametry dotyczące zastawu danych

W tej zakładce wpisujemy dane, które będą przetwarzane. Dane są w formacie generowanego przez projekt Pawła Matuszyka i Tomasza Pazura a jego szczegółowy opis znajduje się tutaj Dane można także popbrać z dowolnego serwera poprzez podanie pełnego adresu URL pliku z danymi. Przykładowo: http://student.uci.agh.edu.pl/~jmalina/test.pgl. Po wpisaniu adresu należy wcisnąć przycisk pobierz w celu ściągnięcia danych.

Piąta zakładka dotyczy kolorów jakimi będzie wyświetlany nasz wykres

Rysowanie wykresów może odbywać się według rożnych palet kolorów. W demonstracji przedstawione są cztery:

Pola Max i Min określają jakim temperaturom odpowiadają graniczne wartości w palecie. jeżeli już ściągneliśmy dane i chcielibyśmy określić automatycznie ustalić wartości Min i Max tak aby obejmowały cały zakres temperatur w naszym wykresie należy nacisnąć przycisk auto.
Pole odwrócenie powoduj, że kolejność kolorów w palecie zostają odwrócona.

Ostatnia zakładka pokazuje informacje na temat wpisanych danych.

Autorzy życzą miłej pracy z naszym programem.