Wprowadzenie do programu Excess

Program ten jest ekstraktorem zintegrowanych układów elektronicznych. Jest to jedno z CAD'owskich narzędzi ze zbioru IMiOCAD - narzędzi do projektowania, weryfikacji i symulacji zintegrowanych obwodów elektrycznych, który powstał na Uniwersytecie Warszawskim. Służy on do wizualizacji elementów składowych układów wysokiej integracji, oraz do zapisu tych elementów składowych wraz z opisem rozmieszczenia do pliku w formacie SPICE'a.  Program jako taki zapewnia pewien zbiór definicji technologii, w oparciu o które można dokonywać ewentualnych ekstrakcji. Możliwa jest także do zdefiniowania własna technologia, według której będziemy mogli pracować z Excessem. Podobnie ma się sprawa ze zbiorem dostępnych do ekstrakcji urządzeń. Użytkownik może sam sobie je zdefiniować, bądź używać standardowych, już zdefiniowanych. Program przyjmuje dane w postaci CIF (Caltech Intermediate Format). Otrzymane wyniki możemy zapisać w formacie SPICE'a.

Początek pracy - przedstawimy przykład inwertera logicznego w technologii C07M_exc. Proponujemy Tobie, czytelniku prześledzenie wymienionych poniżej etapów pracy z Excess'em, które pozwolą zrozumieć jego filozofię działania na konkretnym przykładzie - inwerterze stanów logicznych.
 

inwerter

Na pewno zauważyłeś kropeczki z napisami położonymi obok w nawiasach. Są to etykiety przypisane przez projektanta do specyficznych punktów układu takich jak: wejścia, wyjścia, źródła prądowe.

metal inwerter
label window
window with label

Jeśli masz problemy z otworzeniem okna jakiejś etykiety (zapewne ze względu na duże zagęszczenie układu) wybierz polecenie powiększ ("zoom in") z menu "View".
 

inwerter z wyróżnionymi tranzystorami n
Plik tekstowy z wyekstraktowanym układem
Uwaga aby zacząć pracę z nowym układem musisz najpierw zamknąć okno z układem bieżącym.


Plik tekstowy z ponownie wyekstraktowanym układem Teraz jesteś już zaznajomiony z podstawami Excess'a. Następnym krokiem w naszym projekcie będzie sprawdzenie poprawności przeprowadzonej ekstrakcji przy pomocy programu "Smash".

Symulacja w Smash'u